Sedatsioon
Sedatsioon
Mis on sedatsioon?
Anesteesia on tundlikkuse väljalülitamine, mida kasutatakse operatsioonide ja valulike protseduuride läbiviimiseks. Anesteesia teostamiseks kasutatakse erinevaid meetodeid – lokaalanesteesiat, regionaalanesteesiat, sedatsiooni ja üldanesteesiat ehk narkoosi.
Lokaalanesteesia puhul tehakse tuimestav süst opereeritava piirkonna ümbrusesse, regionaalanesteesia puhul tuimestatakse suurem kehapiirkond, narkoos lülitab välja teadvuse ja valutundlikkuse kogu kehas.
SEDATSIOON on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks ning vähendavad hirmutunnet, ärevust ja valuaistingut. Patsient on teadvusel ning võimeline suhtlema ja täitma käsklusi. Sedatsiooni ajal säilivad elutähtsad refleksid ja patsient hingab ise. Kogu protseduuri vältel jälgivad anestesioloog ja anesteeesiaõde patsiendi elulisi näitajaid – pulssi, vererõhku, hingamissagedust, hapniku sisaldust veres
SedatsioonTEADVUS – säilinud VALUTUNDLIKKUS – puudub LIHASTE TOONUS – säilinud HINGAMINE – hingab ise, O2 manustamiseks kasutatakse ninakanüüli e. „vuntse“ või kõrimaski |
NarkoosTEADVUS – puudub VALUTUNDLIKKUS – puudub LIHASTE TOONUS – puudub HINGAMINE – hingamine puudub, hingamise abistamiseks ja hingamisteede kaitseks kasutatakse intubatsioonitoru |
Riskid sedatsiooni puhul on suhteliselt väikesed, kuna see ei mõju inimese organismile nii kurnavalt kui üldnarkoos. Sedatsioon on välistatud rasedatel ning lihase- ja närvihaigusi põdevatel inimestel ning neil, kellel on allergia sedatsiooniks kasutatavate ravimite suhtes. Patsiendil ei tohi protseduurile tulles olla palavikku ega hingamisteede nakkushaiguseid.
Enne ja pärast protseduuri
Protseduuri ohutuks läbiviimiseks on oluline, et patsient ei sööks ega jooks kohvi, piima või mahla 6 tundi enne protseduuri algust. Selgeid vedelikke nagu vesi, tee ja morss on lubatud juua kuni 2 tundi enne sedatsiooni. Alkoholi tarbimine on keelatud 24 tundi enne ja pärast protseduuri toimumist. Samuti ei tohi peale sedatsiooni juhtida autot.
Tasub arvestada, et protseduurist taastumine võtab aega 30-60 minutit. Turvalisuse mõttes peab patsient lahkuma kliinikust koos saatjaga ja võimalusel ei tohiks patsient 24 tunni vältel peale protseduuri üksi viibida. Üldiselt on sedatsioonijärgsed riskid minimaalsed ning sellest taastutakse kiiresti.